Mały łobuz - grafika nr 06

Adaptacja w naszym żłobku

„Soft landing” – tak o adaptacji małych Dzieci mówi się w fińskim systemie edukacji. Delikatne, powolne lądowanie kojarzy się z łagodnym wejściem w nowe środowisko, w atmosferze ciepła, bezpieczeństwa, zaufania i szacunku.

Takie spojrzenie na adaptację jest nam bardzo bliskie. Podkreśla ono wagę przeżyć i samopoczucia Dziecka, dla którego czas rozstania z Rodzicem i konieczność pozostania pod opieką nieznanych osób może być ogromnym wyzwaniem. Zakłada także, że każde Dziecko – niezależnie od wieku – ma prawo wkraczać do nowego otoczenia w sposób bezpieczny, przyjazny i możliwie najbardziej spokojny.

Pierwsze dni

Zależy nam, by wsparcie, jakim otoczymy Dziecko i Rodziców w okresie pierwszych dni pobytu w żłobku, nie było przywilejem, lecz standardem. Jest to kwestia dla nas bardzo ważna, ponieważ sfera emocjonalna u małych Dzieci odgrywa rolę pierwszoplanową w rozwoju. Z tego powodu wszystkie Dzieci, które przychodzą do naszego żłobka mogą liczyć na życzliwość, uśmiech i pomoc, a także na takie zorganizowanie czasu i opieki, by można się u nas czuć dobrze już od pierwszych chwil.

Założenia

Aby ułatwić Dziecku łagodnie wejść do nowego, „żłobkowego” środowiska, przyjęliśmy na ten czas kilka założeń:

  • W czasie pierwszych dni pobytu Maluszka w żłobku otwieramy nasze drzwi nie tylko dla Dziecka, ale także dla jego Opiekuna. Wiemy, że bycie razem to najważniejsze, czego potrzebujecie w nowym miejscu. Umawiamy się na 10 godzin, które Dziecko spędza na sali, a Rodzic na terenie żłobka (poza salą, np. w szatni) aby móc w razie potrzeby wspomóc Dziecko swoją Obecnością. Rodzice Dzieci adaptujących się w tym samym czasie mają okazję wówczas do wymiany doświadczeń i własnych obserwacji.  Dzieci w żłobku, uczestniczą w zajęciach, spacerach i posiłkach. Potem w zależności od potrzeb rozmawiamy o dalszym przebiegu adaptacji.

  • Stwarzamy okazje do wysłuchania Dziecka – nie negujemy trudnych uczuć, pozwalamy na smutek i tęsknotę, w miarę możliwości starając się dodać otuchy Maluszkowi. Dziecko zrozumiane, nie czuje się tak bardzo opuszczone.

  • Delikatnie zachęcamy, lecz nie zmuszamy do brania udziału w zajęciach, wspólnych zabawach, pracach plastycznych – są Dzieci, które potrzebują więcej czasu na to, by aktywnie włączyć się do grupy.

Indywidualne podejście

Ponieważ wiemy, że każde Dziecko jest inne: inaczej reaguje na zmiany, potrzebuje różnego czasu na przystosowanie, różne są także potrzeby i możliwości organizacyjne każdej Rodziny, zapraszamy do ustalenia z nami indywidualnego planu adaptacji. Taki plan pomoże najlepiej zorganizować czas, by przygotować Maluszka na trudny moment rozstania i oswoić z nowym otoczeniem.

KONTAKT

Adres

Niepubliczny Żłobek Mały Łobuz
ul. Cystersów 20/LU2
31-553 Kraków

Zadzwoń

882 018 484
Mały łobuz - grafika nr 13
Mały łobuz - grafika nr 12
Loga: Fundusze Europejskie, Rzeczpospolita Polska, Małopolska, Unia Europejska